Archeopark Netolice
Výlet do raného středověku prostřednictvím návštěvy Archeoparku Netolice.
Archeopark leží na místě akropole bývalého přemyslovského kastelánského hradu. Archeopark Na Jánu v Netolicích je první jihočeskou archeologickou památkou, prezentovanou moderní formou přímé rekonstrukce.
Přijeďte do Netolic a navštivte jedinečný archeologický park. Na místě akropole bývalého přemyslovského kastelánského hradu, připomínaného již v Kosmově kronice k roku 981, vzniká postupně archeologický park, zaměřený na málo známé období vzniku českého státu v raném středověku v 10. - 13. století. Všechny práce jsou prováděny archeologicky doloženými dobovými technikami, s ověřováním si původních technologií, materiálů i nástrojů.
Jde o první jihočeskou archeologickou památku prezentovanou formou přímé rekonstrukce s použitím a ověřováním archeologicky doložených dobových technik, materiálů i nástrojů. Dokončena je první stavba archeoparku. Tou je ukázka opevnění a strážní věž, která bude zároveň sloužit jako rozhledna s výhledem na město a Šumavu.
Hradiště se nachází na skalním ostrohu nad potokem Rapačov nedaleko centra Netolic. V současnosti je většina plochy parku využívána kynologickým klubem, avšak hlavní průchozí trasa, vedoucí přes akropoli hradiště, je volně přístupná veřejnosti. Návštěvník zde má možnost vidět profil tělesa hlavního sypaného valu z 10. století, rekonstruovanou opěrnou zeď s tělesem komorové hradby s palisádou na místě archeologického výzkumu z roku 2000 a terénní zbytky menší klešťovité brány. Přístup na hradiště je nejpohodlnější kolem Domu klidného stáří (dům seniorů) přes most, podél potoka a asfaltovou cestou k zahrádkářské kolonii.