Archeopark Prášily
Cesta do historie, tentokráte mezi Kelty, je možné podniknout v Arechoparku Prášily.
Archeopark v Prášilech na Klatovsku opakovaně zničil požár. Sdružení Keltoi, které Archeopark Prášily provozuje, by se chtělo pokusit o obnovu stavby.
Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? V Archeoparku Prášily můžete obdivovat rekonstrukce skutečných nálezů, anebo se zúčastnit programu "Jak žili Keltové" a vyzkoušet si keltská řemesla na vlastní kůži.
Keltové, tajemný národ žijící na území Čech od 6. do 1. st. př. n. l., zanechal velké množství pozůstatků z bronzu, železa, skla, ... na našem území je mnoho keltských měst, vesnic či osad nebo kultovních míst. To vše se sdružení Keltoi snaží oživit, provést rekonstrukce jejich života a ukázat je návštěvníkům akcí nebo přímo v rekonstrukci keltské vesničky.
V Archeoparku Prášily najdete největší rekonstrukci keltské vstupní brány ve Střední Evropě. Rekonstrukce objektu, tzv. klešťovité brány a opevnění je postavena podle nálezu z oppida Nevězíce. Půdorys vstupní brány je 5 x 5 m, opevnění tvořené hliněným valem, na sucho lícovanou kamennou zdí vyztuženou tesanými trámy má celkovou délku 60 m. Konstrukci jediného panského domu Keltů v Česku tvoří tři řady kůlů dle půdorysu, které jsou propojeny dřevěným roštem s lícovanou zdí z kamene a hliněným valem. Ve výšce 3 m jsou spojeny věncem a podlahou. Kůly jsou zapuštěny 0,8 m do země. Boční stěny tvoří lícovaná zeď se svisle postavenými kůly, přední strana je tvořena dvoukřídlovými otevíracími vraty.
Keltskou kulturu se v archeoparku snaží oživit sdružení Keltoi, která zde provádí rekonstrukce keltského života. Během léta se zde pořádá řada akcí, k dispozici jsou také výukové programy, ukázky řemesel, firemní akce, školní výlety, realizaci výstav a dalších činností týkajících se poznání dědictví Keltů.