Bezděz

Bezděz

Gotický hrad ze třináctého století nedaleko Doks, který sloužil jako vězení pro Václava II. a byl i inspirací Máchův Máj.

Hrad Bezděz je nejlépe dochovaným hradem Přemysla Otakara II. Hrad je postaven na znělcovém vrchu Velký Bezděz (604 m n. m.) a se sousední vyvýšeninou Malý Bezděz (577 m n. m.) vytváří charakteristickou dominantu kraje. Magická a romantická silueta Bezdězu učarovala v minulosti celé plejádě umělců; z nich bezesporu nejproslulejší osobností a dílem spjatými s krajem kolem hradu je Karel Hynek Mácha a jeho opus magnum Máj.

Bezděz patří k posledním stavbám Přemysla Otakara II. a lze ho datovat do sedmdesátých let 13. století. Příkaz k založení hradu vydal Přemysl Otakar II. v r. 1264. Za dobu své existence byl Bezděz jen minimálně přestavován; proto se dochoval ve své původní čisté gotické podobě až do dnešních dnů. Do popředí českých dějin vstupuje hrad po smrti Přemysla Otakara II. v r. 1278. Markrabě Ota Braniborský zde věznil královnu Kunhutu, vdovu po Přemyslu Otakarovi II., s jejím sedmiletým synkem Václavem. Královně se podařilo utéci, ale Václav tu byl držen během r. 1279 nadále. Na Bezdězu často přebýval Karel IV. a lovil v okolních lesích. Čeští panovníci si tento hrad ponechávali ve své moci až do r. 1420. Za Zikmunda byl Bezděz svěřen slavnému rodu pánů z Michalovic. R. 1621 dobylo hrad bavorské vojsko a vypálilo jej. R. 1623 se Bezděz stává majetkem Albrechta z Valdštejna. Hrad je opraven a dán do užívání mnichům augustiniánům. R. 1642 se Bezdězu zmocnili Švédové a opět ho zpustošili. Až v r. 1661 obnovil opat emauzský hradní budovy, kapli a postavil křížovou chodbu. Od té doby se stal hrad Bezděz proslulým poutním místem. Pozdější nařízení Josefa II. o zrušení klášterů postihlo r. 1785 i klášter na Bezdězu; poté byl hrad opuštěn.
Již od poloviny 19. stol. dochází na Bezdězu k významným restaurátorským pracím, díky nimž hrad přečkal do současnosti jako skvělá ukázka raně gotické architektury.

Z Bezdězu lze pokračovat dále po modré značce na Valdštejnsko, po červené Máchově cestě do Žďáru a na hrad Houska, nebo po zelené do obce Okna.

Turistická trasa: Doksy - Máchova cesta - obec Bezděz - hrad Bezděz - zpět po stejné trase pěšky (17 km), nebo vlakem či autobusem.