chrám sv. Bartoloměje

chrám sv. Bartoloměje

Dominanta plzeňského náměstí Republiky s téměř 103 m vysokou kostelní věží, ze které je krásný rozhled na celé město.

První zmínka o kostele sv. Bartoloměje pochází z 2. května 1307, kdy plzeňský měšťan Wolfram Zwilinger odkázal kostelu svou sušírnu a sladovnu. V roce 1993 se kostel stal sídelní katedrálou plzeňského biskupa.

Nejcennější a nejznámější uměleckou památkou kostela je starobylá milostná socha Panny Marie (tzv. Plzeňská Madona), stojící ve výklenku na hlavním oltáři. Pochází z 2. pol. 14.stol. z tzv. „období krásných madon“. Patří k nejvzácnějším gotickým památkám v ČR vůbec. V nejvyšším patře věže jsou zavěšeny zvony a nad nimi umístěny velké hodiny. Na jižní straně je k chrámu připojena Šternberská kaple z pozdní gotiky, kde se nachází novogotický oltář od Josefa Leimra z roku 1883 (podle plánu Josefa Mockera).

Kostelní věž kostela sv. Bartoloměje měřící 102,6 m je nejvyšší kostelní věží v České republice. K ochozu věže ve výšce 62 m vede 301 schodů a za pěkného počasí bývá z ochozu vidět i 72 km vzdálená Šumava. V katedrále slouží každodenní bohoslužby s hlavní farní mší svatou v neděli v 10.30. Během nedělní bohoslužby je možné si pravidelně poslechnout Scholu od katedrály sv. Bartoloměje, která za zvuku varhan doprovází lid při zpěvu.