Grabštejn

Grabštejn

Renesanční sídlo na pomezí Česka, Polska a Německa.

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse.

Kdy přesně byl hrad založen, se dodnes neví, jisté je ale to, že stál již v 13. století. Gotický hrad byl v průběhu 16. století přestavěn v reprezentativní renesanční sídlo. Největší rozmach zažilo panství i s hradem zřejmě v době, kdy jej ve svých rukách držel rod Clam-Gallasů. Od konce 80. let 20. století zde probíhá rekonstrukce, díky níž se daří poodkrývat krásu někdejšího sídla.

Na návštěvníky hradu čeká dále prohlídka gotického hradního sklepení, ale i pokojů ve dvou patrech hradu zařízené převážně původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Pro krásnou vyhlídku na daleké okolí je přístupná také hradní věž. Od letní sezóny 2009 je zpřístupněna také expozice připomínající vztah Josefíny Clary-Aldringen, později provdané Clam-Gallasové, a Ludwiga van Beethovena.

V objektu možnost svateb i komerčních pronájmů, oživené prohlídky i prohlídky pro rodiny s dětmi, sezónní výstavy a kulturní akce, hudební festivaly.

Z historie hradu: Grabštejn v minulosti kontroloval cestu do Čech v uzlovém, hraničním místě, kde se i dnes dotýkají hranice tří států, České republiky, Německa a Polska. Cesta pod hradem je považována za jakousi páteř frýdlantského vévodství. Je nejefektivnější spojnicí mezi dánským králem Kristiánem IV. na severu (případně i švédským králem Gustavem Adolfem) a císařem Ferdinandem II. ve Vídni. V době frýdlantského knížectví to byly válčící strany. Vojensky významného Grabštejna se ve třicetileté válce Albrecht z Valdštejna zmocnil. Po jeho smrti a v nastalých zmatcích posledního období války byl hrad obsazen švédskou posádkou, která odtud ovládala okolí až do uzavření míru v roce 1648. Z rozkazu císaře byly proto ve druhé polovině 17. století pobořeny hradby Grabštejna, aby se napříště nemohl stát nepřátelskou pevností.