Koněpruské jeskyně
Prozatím největší odhalený jeskynní systém v České Republice nedaleko Prahy.
Jeskyně jsou od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Nejstarší a zcela unikátní výzdobu jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu. Jeskyně jsou jedinečné také paleontologickými nálezy, byly zde nalezeny až 1,5 milionu let staré kosterní pozůstatky zvířat. Máte-li srdce dobrodruha a chcete vidět Koněpruské jeskyně tak, jak je vidí jeskyňáři, přijeďte do jeskyní kterékoli poslední pondělí v měsíci (kromě července), kdy se zde konají prohlídky při baterkách. Zažijete nevšední zážitek podobný tomu, jaký prožívají jeskyňáři při objevování jeskyní.
Možná vás při vyslovení jména Koněprusy napadne, odkud tohle podivné slovo pochází. V dávné minulosti znamenalo slovo „prusý“ bílý... Řada badatelů se domnívá, že oblast Zlatého koně a Koněprus byla kdysi významným kultovním místem. Známější je ale fakt, že za panování krále Jiřího z Poděbrad byla v jeskyních provozována penězokazecká dílna. Penězokazci vyráželi mince z měděného plechu, střížky máčeli do amalgámu stříbra, žíháním odstranili rtuť, takže postříbřené padělané mince vypadaly jako pravé. Vyrazili jich přibližně 5.000 kusů, což by jedné osobě postačilo na obživu na dva roky. Nikdo nebyl přistižen, a tak se neví, kdo falešné dílo provozoval.
Od Prahy jsou Koněpruské jeskyně vzdálené jen 30 kilometrů. Jeskyně najdete u obce Koněprusy (při dálnici EXIT 18 a železnici z Prahy do Plzně, 30 km jihozápadním směrem od Prahy a přibližně 12 km od Karlštejna). U východu z jeskyní začíná zrekonstruovaná povrchová naučná stezka s barevnými informačními tabulemi, na kterých zjistíte řadu zajímavých údajů o krajině, fauně i flóře chráněného území.