Konopiště

Konopiště

Původně gotický hrad dnes spjatý především s lovem a dědicem Rakousko-Uherského trůnu Františkem Ferdinandem dEste.

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand dEste, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.
Původně hrad ze 13. století založený po vzoru francouzských kastelů je dnes zámkem neodmyslitelně spojeným se svým posledním šlechtickým majitelem Františkem Ferdinandem dEste. Arcivévoda František Ferdinand nechal zámek upravit do pseudohistorického romantického hradního stylu. Na těchto úpravách se podílel český architekt Josef Mocker, později i vídeňský architekt Max Fabiani, zahradníci Karl Mössmer z Vídně a Karel Rozínek z Prahy.

V rámci prohlídkových okruhů uvidíte reprezentační a hostinské pokoje, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda, které byly vytvářeny se snahou o co největší autenticitu na základě studia archivních materiálů, soupisů mobiliářů a hlavně souboru fotografií císařského fotografa R. Brunera - Dvořáka.

Novinkou od roku 2015 je Lovecká trasa, která propojuje dosavadní tři prohlídkové okruhy a nabízí i něco navíc – třeba tajné schodiště ve věži spojující pracovny někdejšího majitele zámku Františka Ferdinanda dEste a jeho manželky Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové, nebo takzvanou prachovnici s balkonem a výhledem na severní křídlo zámku. Dále na trase uvidíte lovecké chodby s trofejemi, zbrojnici, Kamzičí a Parůžkový pokoj, knihovny, kuřácký salon nebo střelnice s akustickými a pohyblivými terči.

Na zámku je přístupné také unikátní muzeum sv. Jiří v bývalé barokní oranžerii. Během čtvrt století nashromáždil soubor dřevořezeb, obrazů a rozmanitých artefaktů uměleckého řemesla z období od 15. do počátku 20. století, vztahujících se ke kultu svatého Jiří, v této sběratelské vášni soupeřil s britským králem Eduardem VII., který byl rovněž zasvěceným sběratelem obrazů a soch statečného drakobijce.

Dalším zajímavým okruhem je Herna s kuriózní střelnicí, která byla zřízena roku 1900 na místě velké konírny na nádvoří zámku. Je složena z několika částí - z pohyblivých automatických terčů, které jsou kombinovány s akustickým hlášením zásahu, části pro ostrou střelbu z malorážky a kuželníku. Díky arcivévodově náruživé zálibě pro střelbu a kuriozity se dochovala naprosto unikátní památka, která nemá obdobu na žádném objektu v Čechách.

Skleníky pro vzácné teplomilné rostliny byly zbudovány Františkem Ferdinandem na místě bývalé barokní zahrady, na ploše 1200 m2. Hraběnka Žofie měla ve velké oblibě žlutou růži, která se stále pěstuje ve sklenících. Tu dostala kdysi paní hraběnka od anglického maršála Neela, a od té doby se jí říká „Maršálka“.

Na jižní terase zámku Konopiště je otevřena výstava Pohádková země Vítězslavy Klimtové.

Za návštěvu stojí také nádherný zámecký park, kterým prochází několik naučných stezek. Park na ploše 340 ha nechal vytvořit Arcivévoda František Ferdinand dEste. Mimo domácích dřevin zde byly vysazeny i různé exotické druhy. Parkem vedou tři naučné stezky: "Historie a příroda konopišťského zámeckého parku", přírodní zalesněnou částí zámeckého parku prochází "Lesní stezka Ferdinanda dEste" a poslední naučnou stezkou zámeckého parku je stezka „Pod stromy.“