Muzeum Českého krasu v Berouně

Muzeum Českého krasu v Berouně

Muzeum Českého krasu v Berouně zaujme především svojí geologickou výstavou.

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Historie muzea začíná rokem 1888, kdy byl založen spolek Muzeum a veřejná knihovna pro lid v Berouně. Základem dnešních obsáhlých muzejních sbírek, se stejně jako v mnoha dalších případech, staly především předměty vystavené v roce 1895 na Národopisné výstavě v Praze, které pak jejich majitelé z berounského okresu věnovali muzeu. Od roku 1965 muzeum využívá prostory v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století, který prošel v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí.

V muzeum spatříte vybavení vesnických lidových staveb z 19. století i typický měšťanský interiér 19. století. Seznámíte se s životem a dílem malíře českého baroka Jana Václava Spitzera (1711 - 1773) Nově mohou návštěvníci obdivovat zbraně z muzejních sbírek vyrobené zejména v 18. a 19. století. Expozice podává základní orientaci v problematice zbraní, klade důraz na technická zdokonalení, vyzdvihuje jejich krásu a uměleckořemeslný um výrobců.V muzeu také proniknete také do dějin berounských řemesel.

Větší část berounských expozic je však zaměřena na Český kras. Seznamuje s tajemným podzemním světem jeskyní a propastí, s geologickým vývojem od starohor až po čtvrtohory nebo se současnou živou přírodu. Velmi atraktivní je nejnovější expozice na dvoře muzea, nazvaná Geopark Barrandien. Jedná se totiž o expozici pod širým nebem, ze které si můžete odnést i některé vzorky hornin domů na památku.

Krátkodobým aktuálním projektům slouží výstavní síň Konírna.

Další stálá expozice muzea je umístěna v prostorách Plzeňské brány, která bývala součástí městského opevnění vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Převážná část této dlouhodobé výstavy zachycuje právě historii systému opevnění města i dějiny města samotného. Můžete tu také nahlédnout do mechanismu věžních hodin a z ochozu věže si prohlédnout město i zachované zbytky městského opevnění.

Pobočkou Muzea Českého krasu jsou Městské muzeum v Žebráku, s expozicemi věnovanými historii města a jeho význačným rodákům.