Muzeum stavebnice Merkur

Muzeum stavebnice Merkur

Muzeum připomínající jednu z nejznámějších českých hraček, stavebnici Merkur.

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky - stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Návštěvou muzea stavebnice Merkur se dozvíte o historii, ale také i současnosti této jedinečné hračky. Uvidíte zde největší postavenou stavbu z této stavebnice "Ocelové Město" stavitele Jiřího Mládka inspirovaný stejnojmenným románem Julia Verna. Dále je v Muzeu postavené velké kolejiště Merkur "O" v měřítku 1:45 nebo Petřínská rozhledna a jiné zajímavé stavby. Připraven je také prostor pro vaši tvorbu - zapojíte svoji fantazii a budete si moci sestavit vlastní stroj!

Historie výroby hraček v Polici nad Metují se datuje od roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor, která vyráběla stejnojmennou stavebnici. Tehdy byly kovové díly stavebnice Inventor navzájem spojovány kovovými háčky, podobně jako u stavebního lešení. Kovová stavebnice pod názvem Inventor nepřežila, přesto se tento název v Polici užívá a zlidověl. V roce 1925 přechází výrobce na nový systém, kde jsou kovové díly spojovány šroubky a matičkami M 3,5. Stavebnice registrovaná pod ochrannou známkou Merkur se stala velmi populární a zachovala se v nezměněné podobě až dodnes.

Merkur je česká stavebnice, která se úspěšně prodává již od poloviny dvacátých let 20. století. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a mnoho jiných konstrukcí. Nebýt ing. Jaromíra Kříže dnes by už stavebnice MERKUR neexistovala. Byl to právě on, který ji spolu s několika kamarády - konstruktéry, počátkem devadesátých let minulého století oživil. V současné době patří stavebnice mezi nejúspěšnější ryze české výrobky. Hrají si s ní nejen děti, ale i dospělí a vytváří tak stále nové a nové modely.