Radyně

Radyně

Na kopci nad Starým Plzencem se vypíná zřícenina hradu Radyně ze 14. století, který láká především svou pohádkovou expozicí v hlavní věži.

Královský hrad Radyně byl postaven ve 14. stol. za vlády českého krále a císaře Římské říše Karla IV. Všechny báje a pověsti o hradu však mají původ u bájného zakladatele Radouše, který si přisvojil založení hradu na úkor Karla IV. Původní jméno Karlskröne se v českém prostředí neujalo, a tak byl hrad po smrti Karla IV. nazýván Radyní podle jména kopce a skály, na níž byl hrad vybudován.

Hrad vyhořel za posledního ze zdejších purkrabích, a sice za hejtmana Racka, který odtud stejně jako jeho předchůdci sledoval a zajišťoval bezpečnost obchodní cesty z Norimberku přes Řezno do Prahy a vykonával správu královského majetku v okolí a soudní pravomoc nad přímými poddanými panovníka. Psala se tehdy polovina 16. století. Hrad od té doby pomalu pustnul a začala jej osidlovat strašidla. A právě strašidla lákají na Radyni dnes v rámci expozice o pohádkových bytostech hradu. Podle legend Radyni založil Ušatý Radouš – ohavné stvoření s oslíma ušima a kančími zuby.

Z někdejšího královského hradu dnes stojí obvodové zdi paláce s oběma věžemi. Hranolová věž je zastřešena a byla upravena na rozhlednu. Je na ní umístěn vysílač Českých radiokomunikací. Z ostatních částí hradu se dochovaly dvě hluboké cisterny, základy hradeb a hluboký příkop.

Dnes je vlastníkem Radyně město Starý Plzenec. Hrad je v sezóně přístupný veřejnosti. Z vrcholu věže je krásný pohled na široké okolí a památky jako např. hrad Přimda, zámek Kozel, Starý Plzenec s rotundou sv. Petra a Pavla.