Slavkov
Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.
Monumentální barokní zámek ve Slavkově u Brna je spjat zejména s rodem Kouniců. Ve 13. století postavil řád Německých rytířů pozdně románskou řádovou komendu, která byla později upravena na tvrz. V roce 1506 získali slavkovské panství Kounicové, kteří ve 2. polovině 16. století nechali tvrz přestavět na dvoukřídlí renesanční zámek.
V současné době je veřejnosti přístupné téměř celé první patro slavkovského zámku. Jeho instalaci tvoří části kdysi rozsáhlé kounicovské galerie, jejíž počátky je možno hledat již v první polovině 17. století. K nejcennějším zámeckým interiérům náleží místnosti západního křídla. Jejich stropy jsou vyzdobeny štukami Santina Bussiho a freskami Andrey Lanzaniho. Pozoruhodný je zejména tzv. Sál předků, vyzdobený monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu. Sál předků je propojen s oválným tzv. Historickým sálem, jenž byl dokončen až v šedesátých letech 18. století iluzivní výmalbou Josefa Pichlera a v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Zvláštností tohoto sálu je jeho akustická stránka, neboť výstavba byla zamýšlena tak, aby během vysokých politických jednání nebylo slyšet, o čem hovoří jednotlivé shluky diskutujících, kteří stojí v těsné blízkosti.
Novinkou sezony 2017 je otevření dětské trasy zámkem, na trase zámeckých salónů, kde si budou moci zapůjčit dobové kostýmy a projít si v nich zámecké prostory. Navíc se mohou zapojit do příběhu, v němž budou postupně odhalovat tajemství ztracené zámecké koruny. Trasa je v provozu především o letních prázdninách a v sousedních měsících (červnu a září) o víkendech. Otevřená bude však také o Velikonocích a od začátku sezóny pro školy na objednání.
V rámci prohlídky je veřejnosti zpřístupněna i oratoř zámecké kaple sv. Kříže. Kaple, procházející oběma nadzemními patry, byla dokončena jako poslední část zámku roku 1769, kdy ji vymaloval Josef Pichler. Interiéru dominuje oltář s monumentálními sochami andělů, dílo F. X. Messerschmidta z roku 1774. Prostory kaple jsou využívány ke svatebním obřadům a ke koncertům. Je možné navštívit také podzemí slavkovského zámku. To představuje unikátní prostory dvou pater zámeckých sklepů, systému spojovacích chodeb, schodišť, hospodářské zázemí s pekárnou a pomocnou kuchyní. K vidění je také mučírna a lapidárium kamenných uměleckých artefaktů. Obdivuhodné jsou především pozůstatky středověké tvrze řádu německých rytířů.
Zámek Slavkov u Brna rok od roku láká stále více zájemců o svatební obřady. Zájemci si mohou vybrat místo pro svatební obřad v některém z reprezentativních sálů zámku - Rubensův sál, Divadelní sál, Historický sál či zámeckou kapli. Pokud by snoubenci dali raději přednost obřadu pod širým nebem, pak není krásnější místo než zdejší zámecký park se stylovým svatebním altánkem. Reprezentativní prostory zámku (včetně honosného Historického sálu, ve kterém bylo podepsáno příměří po bitvě tří císařů v roce 1805) a jeho okolí jsou také vhodným místem pro uspořádání svatebních hostin.
Několik výstavních prostor nabízí možnost doplnit prohlídku zámku také o návštěvu některé z četných výstav, které zámek v průběhu roku pořádá.