Sukoslav

Sukoslav

Zřícenina hradu z počátku 14. století nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou byl založen pány z Oseka na místě původního slovanského hradiště.

Nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou v Českém středohoří se na zalesněném 566 metrů vysokém kopci tyčí zřícenina mohutného gotického hradu Sukoslav, zvaného též Kostomlaty. Hrad byl založen počátkem 14. století pány z Oseka na místě původního slovanského hradiště.

Do dnešních dnů se z hradu dochovala vstupní brána, dvě válcové věže, přičemž ta vyšší je vybavena ochozem. Dále můžeme spatřit obvodové zdi mohutného paláce, části parkánové hradby a dalších zdí, hradní příkop. Z východní části hradu je pěkný pohled na zalesněné kopce Českého středohoří. Dobře jsou také vidět hřebeny Krušných hor a město Teplice v čele s hradem Doubravská Hora. Zřícenina je volně přístupná a vstupné se vybírá pouze dobrovolně, veškerý výtěžek je použit na záchranu hradu. Romantická zřícenina zaujala režiséra Zdeňka Trošku, který zde natočil pohádku Nejkrásnější hádanka. Zřícenina hradu je volně přístupná, pozor však na padající kamení!

Od října 2014 se všem milovníkům dalekých rozhledů otevřela hradní věž, která slouží jako rozhledna. Desítky let nepřístupná hradní dominanta dostala nové zastřešení, zábradlí a venkovní schodiště do nejvyšší části. Výhled odtud je na České středohoří i protilehlé Krušné hory.

A jaký by to byl hrad bez hrůzostrašné pověsti? Jedna taková se zmiňuje o tom, že o půlnoci tu prý bloudí zříceninou duch se skvrnou černého kalicha na čele. Je jím husitský vůdce Jakoubek z Vřesovic, který hrad dobyl v roce 1434. Po bitvě u Lipan však husity zradil, protože přešel na stranu císaře Zikmunda. Vypravuje se, že díky své proradnosti nenašel ani po smrti věčný klid a pokoj. Ducha však podle pověsti můžete vysvobodit - stačí s ním o půlnoci vystoupit na věž, tam před ním pokleknout, pomodlit se za jeho duši a poté setřít černou skvrnu Jakoubkovi z čela.