Velké Březno

Velké Březno

Jeden z nejmladších zámků v Čechách postavený původně v empírovém slohu s nádherným anglickým parkem.

Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 a 1910 přestavěl ve stylu romantické novorenesance. Prohlédnout si můžete půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem, které vám připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda dEste a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu, jímž začala 1. světová válka. Mezi zajímavosti také patří atrapy dortů a oblíbených zákusků hraběte Chotka.

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století v bezprostřední blízkosti kolem zámku. Jeho dnešní podoba, tedy 5 hektarů anglického parku a maličký francouzský park s výhledem na rybník s lekníny, rákosím, denivkami a také s kapry, pochází až ze začátku 20. století.

Pro aktivní obdivovatele nabízí zámek stále rozšiřující se hru – geocatching. V zámeckém parku je schován poklad hraběte Chotka – tedy formou „kešky“. Stačí vám tedy dobrý přístroj GPS a dost času a trpělivosti.

Již přes 15 let se zde konají svatební obřady. V průběhu roku můžete navštívit také řadu akcí na zámku.