Veveří u Brna

Veveří u Brna

Velký hradní areál nedaleko města Brna nad soutokem Svratky a potoka Veverky.

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Hrad Veveří u Brna, který byl kdysi sídlem moravských markrabat, bude lákat letos nejen na zajímavé expozice, ale i na opravený most, jenž ozdobí sochy světců. K otevření se připravuje expozice o pověstech, které jsou s ním spojeny.

Jako jeden z nejdůležitějších zeměpanských hradů a později centrum rozsáhlého šlechtického panství se Veveří mnohokrát zapsalo do dějin kraje i celé země. Po druhé světové válce ovšem opakovanou snahou o naprosto nevhodná využití areál hradu velmi utrpěl. Teprve na samém konci 20. století začala systematická práce na jeho postupné obnově, která ovšem bude trvat ještě po mnoho let.

V sále za pokladnou si můžete prohlédnout výstavu malovaných erbů majitelů hradu Veveří a také výstavu replik tyčových zbraní 30. leté války. V průjezdu Anglického traktu je pak instalována výstava kresebných rekonstrukcí hradů a jejich zřícenin v údolí řeky Svratky pod názvem "Copuli lapidum".

Možnost samostatně si projít všechna nádvoří hradu, včetně vstupu na ochozy Příhrádku, Prachovou věž a vybrané sezonní výstavy v sále za hlavní pokladnou či v přízemí Anglického traktu. Tento okruh je bez průvodce, návštěvníci si sami určí tempo a co vše chtějí vidět.

V rámci I. okruhu navštívíte reprezentační i privátní pokoje posledních soukromých majitelů hradu Veveří. Tento okruh vás provede celým prvním patrem Paláce - soukromým apartmá mladého hraběte, dětským pokojem a pokojem pro vychovatelku, reprezentačními salony, palácovou jídelnou a prohlídka je zakončena na vyhlídkové terase, odkud je nádherný výhled do okolních Podkomorských lesů a na Brněnskou přehradu.

Speciální okruh, který vás provede hradem od sklepů po půdy, objasní některé termíny z historie a architektury, ukáže vám hospodářské zázemí hradu z dob posledních majitelů, ale také gotický prostory, které se na Veveří dochovaly. Tento okruh je fyzicky náročnější (přechody několika pater naráz, přechody z tepla do zimy a naopak).

Od července 2016 je v rámci výročí 700. narození císaře a krále Karla IV. k vidění expozice Lev a orlice a dlouhodobá výstava Moravští Lucemburkové a jejich hrad, která ukáže Jana Lucemburského a Karla IV. jako vládce Moravy a spolu s nimi i významné členy moravské rodové větve – markraběte Jana Jindřicha a jeho syny Jošta a Prokopa. První víkend po otevření výstavy bude na hradě vystavena unikátní relikvie z lucemburské doby – pontifikální rukavice svatého Vojtěcha z boleslavské klenotnice, dokládající hluboké duchovní tradice lucemburského věku.

Ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským, budou při příležitosti otevření expozice na hradě vystaveny zcela jedinečné a na Moravě nikdy neprezentované exponáty ze svatovítského pokladu, spojené s fundátorskou činností Lucemburků. České a moravské Lucemburky symbolicky propojí kopie tří významných středověkých děl: v dubnu bude na jeden víkend na hradě Veveří vystavena královská svatováclavská koruna a návštěvníkům z Karlštejna bude umožněno zhlédnout Šternberskou madonu. V září naopak poputuje koruna na Šternberk a kopie Madony z Veveří na Karlštejn.