Vlčtejn

Vlčtejn

Zřícenina hradu z 13. století nedaleko obce Blovice v Plzeňském kraji, která je zajímavá především složitým systémem valů a opevnění.

Hrad pravděpodobně ze 13. století do dnešní podoby roku 1360 přestavěli Rožmberkové. Vůbec první zmínka o hradu se datuje k roku 1284, kdy byl jeho držitelem jistý Holen z Vlčtejna, přítel Záviše z Falkenštejna. Vlčtejn je ukázkou malého šlechtického hradu s palácem jako hlavní obytnou i obrannou stavbou. Dochoval se obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů. Branka a část zdi na skalisku pocházejí z romantických přístaveb.

Nejzajímavější kapitoly své historie napsal Vlčtejn za husitských válek, kdy představoval jednu z mála opor kalicha u jinak veskrze katolické Plzně. V roce 1421 totiž hrad obsadili husité pod vedením Svojše ze Zahrádky (spíše bandity než bohabojného husitského bojovníka). Ten se na Vlčtejně udržel až do roku 1446. V roce 1451 byla na hradě podepsána tzv. Vildštejnská smlouva mezi rožmberskou a poděbradskou stranou.

V roce 1611 na hradě pobýval Kryštof Harant z Polžic. Nepohodlný hrad však přestal postupně vyhovovat zvýšeným nárokům, majitelé tady nebydleli, a tak hrad zpustl a proměnil se ve zříceninu, v 18. a 19. století navíc zbytky hradu sloužily jako stavební materiál.