Kokořínsko

Kokořínsko

Asi 40 km od města Prahy se nachází malebná chráněná krajinná oblast Kokořínsko.

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Jen čtyřicet kilometrů za Prahou si můžete odpočinout od starostí všedních dnů, vydat se do nitra přírody, nebo vyrazit na kole po mnoha cyklostezkách v CHKO Kokořínsko. Objevit zde můžete tajemné rokle, bizarní pískovcové útvary, o jejichž roztodivnosti vypovídají už samotné názvy – Obří hlava, Žába, Kanec, Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Pokličky – ty se staly symbolem celé oblasti.

Geologicky patří Kokořínsko k České křídové pánvi. Tu tvoří druhohorní usazeniny, a to převážně hrubozrnné pískovce. Pískovce se zde usadily před 80–90 miliony let, kdy oblast pokrývalo pravěké moře. Do pískovcových plošin jsou hluboce zaříznutá kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila četná skalní města. Za sopečné činnosti v mladších třetihorách pronikly mohutnými vrstvami pískovce znělcové, trachytové a čedičové lávy a vytvořily kupovité pahorky jako je Vlhošť, Velký a Malý Beškovský vrch, Nedvězí, Korecký vrch nebo Vrátenská hora.

Největší dominantou této oblasti je romantický hrad Kokořín, tyčící se nad Kokořínským dolem, hlavním údolím Kokořínska. Údolí je 14 km dlouhé a je to přírodní rezervace se spoustou přírodních zajímavostí. K nejznámějším z nich patří Pokličky, "hřibovité" skalní sloupy, přibližně dva kilometry od hradu Kokořín. Nejkrásnějšími místy Kokořínského dolu od Romanova k Pokličkám vede také Cinibulkova stezka.

Každého romantika také uchvátí pohled na rybník Harasov lemovaný skalami, který je v létě oblíbeným místem ke koupání. Kdo má rád záhadná místa, neměl by vynechat legendami opředený hrad Houska. Na jednom z nejvyšších vrcholů Kokořínska - Vrátenské hoře - stojí jedna nejkrásnějších rozhleden v Čechách. Z jejího ochozu je pěkný panoramatický výhled do okolní krajiny. Nezapomenutelné výhledy se před vámi rozkryjí u Čapské palice. Nedaleko Liběchova u obce Želízy objevíte několik skal s vytesanými obličeji. Jedná se o Čertovy hlavy, které před téměř 200 lety do pískovce vytesal sochař Václav Levý.

Od roku 2014 je CHKO Kokořínsko bohatší o další oblast, a to Máchův kraj v okolí Doks. Ze zvířat tak podléhá v této lokalitě ochraně tesařík alpský, největší populace jeřába popelavého v ČR a 700 druhů motýlů a několik jedinců vlka obecného. Další důležitou složkou jsou také místa vytvořená lidmi - Máchovo jezero, Novozámecký, Břehyňský rybník nebo Hradčanské rybníky. Z nejvýznamnějších památek můžete navštívit hrad Bezděz, Hradčanské stěny nebo zříceninu Ralsko.