Máchovo jezero
Jeden z největších českých rybníků založený císařem Karlem IV., který je spjat s Karlem Hynkem Máchou a letní rekreací.
Máchovo jezero též zvané Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník, lidově Mácháč je největší rybník v Libereckém kraji a osmý největší v Česku. Dosahuje hloubky až 12 metrů, vstup do vody je však velmi pozvolný. Jde o třetí největší český rybník, který leží jinde než v Jihočeském kraji. Byl založen v 14. století na příkaz císaře Karla IV. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. V dnešní době je využíván hlavně pro rekreaci.
Na jezeře jsou dva ostrůvky - Myší a Kachní, k nimž se váže několik místních pověstí. Ostrůvky jsou významnými ornitologickými lokalitami a vstup na ně je zakázán.
Rybník má rozlohu 284 ha a jeho hráz široká 9m a 130 m dlouhá zadržuje 5,5 milionu kubíků vody. Na mnoha místech se půjčují lodičky, šlapadla, případně i surfy a malé plachty. Od května do září brázdí vody Máchova jezera výletní parníky. Okružní plavba trvá 30 minut. Vodní plochu Máchova jezera lemují 4 velké písčité pláže. U Máchova jezera se nacházejí dvě známá rekreační střediska Doksy a Staré Splavy. Od dubna 2016 začal Mácháč sloužit také rekreačním rybářům.
Ani v zimní sezoně Mácháč neusíná - zimní Máchovo jezero láká každoročně nejen spousty bruslařů, běžkařů, ale i jachtařů, kteří na speciálně upravených plachetnicích, tzv. eiskách, plachtí křížem krážem po zamrzlém jezeře.