Hasištejn

Hasištejn

Zřícenina jednoho z nejstarších hradů v severozápadních Čechách.

Na úzkém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka u dnešní obce Místo byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn. Areálu vévodí vysoká vyhlídková věž, k vidění jsou zbytky interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.

Hrad je přístupný individuálně, prohlídka objektu trvá cca 50 minut.

Doba vzniku hradu Hasištejn (z německého Hassenstein) není sice písemně doložena, ale za to ji dostatečně dokumentuje jak skladba hradu, tak jeho architektonická forma. Syn zakladatele Oseku u Duchcova, Bohuslav Boreš měl za manželku Agátu, dceru Fridricha I. ze Šumburka, který hrad postavil pro krále Jana Lucemburského. Hrad měl velký strategický význam pro obranu země. Chránil horské průsmyky, jimiž přicházeli do Čech důležité dálkové cesty z Německa.

V průběhu dalších let patřil hrad především Lobkovicům. Trvale tu sídlil známý humanista a básník, Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Po bezdětné Bohuslavově smrti začal hrad chátrat, bratři si panství rozdělili, ale většinu z něj do r. 1606 získala konfiskací královská komora. Když se o hrad nikdo nestaral, stal se po svém zániku vydatným zdrojem stavebního materiálu pro okolní osadníky.

Na konci 19. století se dostal hrad do vlastnictví Emanuela Karsche. Ten nechal odstranit suť a zpevnit zdi. Z bývalé palácové budovy udělal restauraci a nejvyšší věž upravil na rozhlednu. Restaurace však v současné době není v provozu.