Zámek Ohrada

Zámek Ohrada

Lovecký zámeček Ohrada je sídlem Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství.

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice. Muzeum má společnou vstupenku se sousední Zoo Hluboká, takže je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi.

První lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v polovině 19. století (1842), kdy zde byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin, a patří tak mezi naše nejstarší muzea vůbec.

Zámek Ohrada byl postaven v letech 1708-1713 v barokním slohu podle projektu architekta P. I. Bayera pro knížete Schwarzenberga jako lovecký zámek, který měl sloužit k pořádání honů a honosných loveckých slavností. První lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v roce 1842, kdy tam byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin.

Stálé expozice:
Lesnictví - expozice o životě lesa, pěstování lesních porostů a vývoji těžby a dopravy dřeva.
Myslivost - expozice mapuje vývoj české myslivosti; její součástí je kolekce historických chladných a palných zbraní.
Rybářství - expozice dokumentující vývoj rybářství a proslulého jihočeského rybníkářství.
Sokolnictví - expozice seznamuje s historií, odchovy těchto dravců, výcvikem a způsobem lovu a dalšími zajímavostmi ze sokolnictví.
Muzeum organizuje krátkodobé výstavy a připravuje doprovodné lektorské programy pro školy.

Objekt zámku je obklopen parkem a v jeho těsném sousedství se nachází známý rybník Bezdrev, Munický rybník a sousední Zoo Hluboká.

Každým rokem se zde v druhé polovině června konají Národní myslivecké slavnosti.