Zoo Ostrava

Zoo Ostrava

Ostravská zoologická zahrada, nacházející se v krásném lesoparku, je známá především svým chovem různých druhů vzácných lemurů.

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951 a rozkládá se na ploše téměř 100 hektarů listnatého lesa s rybníky. V nedávné době byla zoologická část rozšířena o tři botanické stezky, které otevírají návštěvníkům doposud nepřístupné části areálu zoo a přímo je propojují se zoologickými expozicemi. Dále uvidíte pavilony šelem, medvědárium, ostrovy primátů, pavilon tlustokožců, voliéry dravců a dalších ptáků a výběh ohrožených druhů evropských želv. Pro děti je v Zoo Ostrava připravena dětská kontaktní Zoo a dětské hřiště.

Zajímavým zpestřením prohlídky zoo je v období hlavní návštěvnické sezony komentované krmení vybraných druhů zvířat, během kterého mají návštěvníci možnost dozvědět se více zajímavostí ze života zvířat (např. medvědů, šimpanzů, žiraf nebo slonů). Krmení, které provádí ošetřovatel v určenou hodinu přímo u výběhu, probíhá od března do října o víkendech, od května do srpna pak každý den. Ostravská zoo v posledních letech prochází výraznou proměnou a návštěvníci tak mohou spatřit řadu nových expozic. Z chovaných zvířat jistě zaujmou sloni, hroši, tygři, medvědi, žirafy nebo šimpanzi. Z těch menších pak nejvzácnější chované druhy – kolekce madagaskarských lemurů, z nichž někteří jsou k vidění pouze v Ostravě.

Expozice Tanganika představuje život zvířat s noční aktivitou. A jak noční expozice funguje? Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Unikátní je expozice i přítomností damana stromového, který je v rámci Evropy chován pouze ve dvou českých zoo – ve Dvoře Králové a v Ostravě.

Zajímavé jsou také běžně nepřístupné skleníky v doprovodu odborníků. Dosud je zoo otevírala pouze při speciálních akcích v zimním období. Na ploše téměř 1000 metrů čtverečních mohou zájemci obdivovat tropické a subtropické užitkové rostliny, dále orchideje, palmy a další exotické rostliny.