Air park ve Zruči u Plzně

Air park ve Zruči u Plzně

Ve Zruči-Senci se nachází soukromá sbírka letadel, která se svým rozsahem řadí mezi největší a nejatraktivnější technická muzea v Čechách.

Vydejte se po stopách válečné historie do Air parku ve Zruči u Plzně. Seznámíte se zde s historií, výstrojí a výzbrojí armád, které se koncem druhé světové války setkaly na demarkační linii u Plzně. Soukromá sbírka techniky Air Park je určena všem příznivcům letadel a vojenské techniky.

Počet vystavených letadel a jejich motorů se blíží 50 ks, dalších 10 uvidíte v depozitáři. Mezi unikáty patří F-104, CF-104D, Mirage III R a SMB-2. Z českých letadel je zde také několik rarit, od Su-7U přes MiG-21 č.1207 až po trup letadla C-3A. Expozici doplňují dvě stíhačky Spitfire coby filmové repliky.

Tanky, děla a obrněnci jsou v počtu 16 ks, další 4 jsou v depozitáři. Expozice začíná výstavou historických tanků 2. světové války. Největší raritou obrněné techniky je originální tank z 2. světové války. V Air parku však najdete také sochu Stalina, původně umístěná v Plzni na Anglickém nábřeží.

Některé exponáty jsou přístupné, jako např. kabina MiG-21MA č. 1207, interiér a kabina Il-14 s průvodcem-stewardkou, Z-37 Čmelák, obrněnci T-34 č.212 a OT-64 SKOT. Na mnoha exponátech jsou umístěny poutavé příběhy jejich minulosti.