Pernštejn

Pernštejn

Hrad Perštejn je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů nacházející se na skále nad městysem Nedvědice.

Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21.stol.

Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Prohlédnete si tak např. okruh, věnující se především 19. století na hradě, který zahrnuje plně zařízené interiéry z doby Mittrowských. Další trasa zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Jednou z tras je také prohlídka kaple, sakristie a výstup na věž.

Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras:
I. okruh - od gotiky do 20. století
II. okruh - z věže do knihovny
III. okruh "Ztratila se bílá paní" pro děti (4-8 let) nebude letos (2015) v provozu
IV. okruh "hradní nádvoří – prohlídka bez průvodce": čtyři hradní nádvoří (II. – V.) a některé interiéry mimo palác dle aktuální nabídky (kaple, hladomorna, výstavy, bydlení služebnictva apod.). 

Od začátku sezony 2015 je v provozu nové moderní parkoviště. Staré nahoře před hradem je zrušeno a parkování zde je zakázáno. Parkoviště je od hradu vzdáleno asi 10-25 minut chůze.

Historický původ rodu Pernštejnů i jejich hradu je neznámý. Jisté je, že hrad začal vznikat na skalnatém ostrohu někdy ve 13. století. Prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna. Hrad Pernštejn se na dlouhá léta stal stěžejním sídlem tohoto rodu. Hrad si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář, kterou měl v 16. století, kdy byl dostavěn. V dobách, kdy Pernštejn vznikal, byli Pernštejnové jedním z nejbohatších rodů v českých zemích. Osudným se jim staly až nenávratné půjčky císařům. Právě to je pak donutilo rozprodat obrovské panství, které bylo svého času dokonce rozlehlejší, než panství Rožmberské. Nové stavební styly se během staletí exteriérů Pernštejna dotknuly jen málo, úpravou prošel jen interiér.