Sázavský klášter
Jeden z nejstarších českých klášterů, který byl založen již v 11. století sv. Prokopem.
Vypravte se na pouť za svatým Prokopem, který tu roku 1032 založil jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách. Málokteré mystické místo k vám bude promlouvat tolika vjemy, jako tato křižovatka západní a východní kultury, slovanské i latinské zbožnosti. Můžete rozjímat poblíž poustevnické jeskyně sv. Prokopa, prozkoumat základy kostela z 11. století, kochat se nedostavěným trojlodím a unikátními gotickými freskami v interiérech, pohlédnout na ostatky zakladatele kláštera nebo se projít barokním konventem přeměněným na zámek.
Sv. Prokop je reálnou historickou osobností. Tento poustevník, mnich, zakladatel Sázavského kláštera s řeckým jménem je v Čechách spontánně uctívaný jako světec již od 11. - 12. století. Na začátku 13. století byla jeho svatost potvrzena Římem oficiálním svatořečením (byť dle legendy musel sv. Prokop liknavému a nerozhodnému papeži Inocenci III. pomoct v jeho rozhodnutí "výhružkou" opatskou berlou). Na rozdíl od svých předchůdců sv. Václava, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha není Prokop původem z vládnoucího rodu a jeho pozemský život plný zvláštností a ne zcela rozluštěných tajemství nebyl ukončen násilnou smrtí. Máme tedy před sebou obraz prvního a velmi svérázného českého nekrvavého mučedníka-světce.
Prohlídková trasa s průvodcem zahrnuje severní zahradu se základy románského kostela zasvěceného sv. Kříži již v roce 1070 a prostor před dnešním kostelem s gotickou monumentální architekturou nikdy nedostavěného chrámu Panny Marie a sv. Jana Křtitele ze 14. století.
Dále cesta míří do barokního kostela sv. Prokopa a krypty pod ním, kde je uložena svatá relikvie z jeho těla. Gotickou kaplí Panny Marie s lidovými obrazy návštěvník projde do budovy bývalé klausury (obydlí mnichů). Prohlídka dále pokračuje expozicí nazvanou "Staroslověnská Sázava" se spoustou středověkých rukopisů ve slovanském, latinském i českém jazyce a archeologickými nálezy z prostředí Sázavského kláštera.