Zoo Jihlava

Zoo Jihlava

Zoologická zahrada v Jihlavě slavila loni šedesátileté výročí svého vzniku a specializuje se především na chov kočkovitých šelem.

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Je zde k vidění přes 200 druhů exotických zvířat, včetně řady druhů v přírodě ohrožených vyhubením. Nechybí ani celá řada zajímavých expozic – Tropický pavilon, africká vesnice Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerická Hacienda Escondido, expozice medvědů malajských – Malay medan, Shetlandské ostrovy, Himalay a pavilony šelem a další.

Před areálem hlavního vstupu se nachází parkoviště pro motorizované návštěvníky. V areálu návštěvník najde jak poučení tak i odpočinek a relaxaci – např. občerstvení na několika místech v areálu, obchod se suvenýry, dětský koutek s obřím tobogánem a další. Jsou jenom některá z řady lákadel… V posledních letech prochází zoo výrazným rozvojem, vznikají originální expozice a návštěvník se tak může těšit vždy na něco nového. Řada akcí v průběhu roku umožňuje nahlédnout do zoo pokaždé jinak. Přesvědčit se o tom můžete sami…

Zoo má co nabídnout po celý rok. Ať už v létě nebo v zimě, vždy je možné pozorovat řadu zajímavých druhů zvířat či si odpočinout v hezkém prostředí lesoparku, v němž je zoo umístěna. Rozlohou patří, spíše k těm komornějším, proto je ideální pro rodiny s dětmi. Ale „na své“ si zde přijdou příslušníci všech generací!

V průběhu roku zde probíhá řada akcí: letové ukázky dravců a sov, noční prohlídky zoo, dny zvířat, přednášky, besedy i promítání a řada dalších ukazuje zoo pokaždé jinak a stále poutavě. Zapomenout nesmíme ani na letní komentovaná krmení, při kterých se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí ze života zvířat…

V prosinci 2015 byl otevřen nový Tropický pavilon. Návštěvníci zoo tak mohou vidět tropickou řeku s vodopádem, tůně obývané dvěma druhy krokodýlů, nebo si z bezprostřední blízkosti prohlédnout největší hady světa anakondy velké. Pavilon je navíc osázen bujně rostoucí tropickou vegetací. Celkem návštěvníci najdou v novém pavilonu 70 expozic, od malých terárií pro sklípkany, nebo štíry, po velké nádrže obývané krokodýly siamskými, nebo varany papuánskými. Ve všech expozicích pavilonu našlo domov kolem sedmdesáti druhů živočichů.

Tropický pavilon je poslední stavbou projektu nové výstavby v Zoo Jihlava, nazvaném Zoo pěti kontinentů. Součástí projektu byla stavba expozic pro africké primáty, pavilonu pro žirafy a další zvířata z Afriky nazvaném Africká savana a expozice hyen. Dále byla v rámci projektu postavena australská expozice s názvem Australská farma a Asijský pavilon pro gibony a babirusy.

V Zoo naleznete největší kolekci drápkatých opic v České republice či pravidelné odchovy řady kočkovitých šelem např. vysokohorského sněžného levharta – irbise, manulů i levhartů cejlonských.

V červnu zoo otevírá novou expozici vlků, navazuje na ni i nový objekt sezónního občerstvení s možností venkovního posezení na stinné terase i ve stylově zařízené vnitřní části odkud bude možné vlky také pozorovat. Nové občerstvení by mělo přispět k dalšímu zkvalitnění a rozšíření služeb návštěvníkům zoo. Součástí nové expozice bude i dřevěná vyhlídka určená k pozorování vlků z výšky. Pod ní se nachází prostor připomínající důl s oknem do vlčího výběhu, ale i několika důlními vozíky. Děti si budou moci dokonce vyzkoušet, jaké to je vlézt do velké vlčí nory, která je také součástí expozice. Místo by mělo odkazovat i na hornickou tradici Jihlavy a dobu, kdy se u nás vlci ve volné přírodě běžně vyskytovali.