Metronom

Metronom

Na místě, kde v minulosti stával Stalinův památník, se dnes kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu.

 Jde o dílo sochaře Vratislava Nováka, které sem bylo umístěno roku 1991. Od metronomu si užijete krásné panorama na Prahu a její mosty.

Stroj času na Letné, pro mnohé známý jen jako Metronom či Kyvadlo, odpočítává čas v Letenských sadech při levobřežním nábřeží Edvarda Beneše přímo nad ústím Čechova mostu.

V tomto místě stával od roku 1955 - 1962 neslavný pomník diktátora J. V. Stalina, posměšně nazývaný "fronta na maso". Jeho hodnota byla 140 milionů tehdejších korun, za což se tenkrát dalo pořídit 42 tisíc aut. Vydržel tady jen sedm let, v listopadu 1962 ho jenom s velkými obtížemi a na třikrát odstřelili. V roce 1991 byl na toto místo osazen Metronom, který vytvořil sochař a profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Vratislav Karel Novák. Ačkoli opravdu připomíná Mälzelův slavný metronom s reverzním kyvadlem, jeho mechanická konstrukce je zcela jiná.

Metronom, který autor pojmenoval "Stroj času" je vysoký skoro 25 metrů a váží 7 tun. Instalace kyvadla nemohla být provedena jeřábem kvůli obavám z narušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku. Proto jej na místo osadila obří helikoptéra. Záhadou zůstává, podle jakých pravidel se metronom někdy kýve a někdy ne. Místo pod metronomem je oblíbeným zejména u bruslařů a skejťáků, kteří zde rádi trénují.

K obřímu kyvadlu se nejlépe dostanete ze zastávky tramvaje Čechův most (č. 17, 26) a dále po schodech nahoru na Letnou. Nebo ze stanice tram Sparta (č. 1, 25) a dále pak pěšky parkem Letná. Dostat se k tomuto místu můžete také ze stanice Chotkovy sady (tram. 12, 18, 20, 26) pak ovšem na Letnou musíte projít přes krátkou lávku.