Zbiroh

Zbiroh

Provedeme vás historií Zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin.  Každé pondělí tu zažijete středověkou hostinu s programem. Za doprovodu kejklířů, muzikantů a tanečnic okusíte atmosféru středověku a ochutnáte dobové pokrmy.

Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy slyšeli o zámku ve Zbirohu. Nebylo to náhodou ve spojení se slavnou Vačkářovou skladbou Vzpomínka na Zbiroh? Tenhle zámek a městečko pod ním totiž byly po celé období totality přísně utajovanou zónou! Prohlídka též zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny a monumentální Muchův sál. Navštivte také Zbirožskou zámeckou krčmu. Pohár dobrého vínka a žejdlík pivního moku, něco k snědku k tomu. Je-li vedro tropické, u nás vás ochrání silné kamenné zdi zámecké. Keramické nádobí, personál dobově oděný, interiér středověkem laděný, vás určitě ohromí.

Prohlídkové okruhy:
Průvodci na zámku Zbiroh vás provedou na běžné prohlídce zámeckou historií až do jeho novodobých dějin. Výklad historie zdejšího místa je obohacen také o historii templářského řádu s některými zcela unikátními exponáty. Prohlídka zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny, Strousbergův salonek, Zednářský salonek s zednářskými ceremoniemi a Secesní salonek zahrnující tvorbu Alfonse Muchy. Dále navštívíte jedinečné prostory monumentálního Muchova sálu, ve kterém Alfons Mucha, člen Zednářů, namaloval své nejznámější dílo "Slovanská epopej".

Okruh za tajemstvím zahrnuje tajemstvím opředené místnosti. Ermitáž proslulou tajnými rituály nacistických skupin SS. Kobku, která zde sloužila jako vězení. Doživotí si na Zbirohu odpykávali vlastizrádci a nejvyšší představitelé stavovského povstání. Dále vystoupáte na hlavní útočištnou věž z počátku 13. století. Navštívíte jednu z nejstarších hradních kaplí na našem území, s původními gotickými freskami v její nejstarší části. Nakonec vás zavedeme do místního unikátu a tajemného prostoru hradní study, která se svou hloubkou 163 metrů představuje nejhlubší ručně hloubenou studnu v Evropě vůbec!

Zámecká krčma "U Rudolfovy kratochvíle" se středověkými specialitami a programem. Hotelové ubytování v zámeckém hotelu, sportovní a relaxační aktivity, prodej suvenýrů, svatby v zámecké kapli nebo v zahradním altánu, pronájem prostor pro firemní, soukromé a společenské akce, kongresové prostory, společenské akce s programem na objednávku.

Zajímavosti: Ateliér Alfonse Muchy - zde žil 18 let a vytvořil slavnou Slovanskou epopej, Velký Muchův sál s originálem opony od A. Muchy, nejstarší samostatně stojící věž s barokní úpravou v Čechách, nejhlubší studna v Evropě (163 m), gotické fresky ze 14. století v zámecké kapli, rozlehlý zámecký park, ukázky letů dravců.

Chateau Hotel: luxusní hotel nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími. K dispozici máte výběr z 53 pokojů, každý je originál, prostorem, plochou i orientací výhledů z oken.